Živé motýlí sady-FAQ

Zde bychom vám chtěli předložit soubor nejčastějších otázek ohledně koupě a transportu živých motýlích sad. Máte-li nejasnosti, napište nám na náš email info@kupujonline.cz

 

Dotaz: Jak získám housenky?
Odpověď: Pomocí kódu z certifikátu, který je součástí zakoupené sady. Návod na použití certifikátu je v českém návodu.

Dotaz: Kdy mi housenky přijdou?
Odpověď: Po registraci kódu z certifikátu a získání potvrzovacího emailu to trvá 3-10 dnů než vám přijdou housenky ve speciální zásilce. Pozor - zásilka může přijít přímo do schránky i bez upozornění poštovního doručovatele, proto ve sledovaném období kontrolujte schránku.

Dotaz: Odkud se housenky posílají?
Odpověď: Housenky pochází z hmyzí farmy firmy Insect Lore ve Velké Británii, která odesílá zásilky s housenkami několikrát týdně letecky do celé Evropy.

Dotaz: Může housenkám po cestě něco ublížit?
Odpověď: Housenkám se po cestě nemůže fyzicky nic stát, protože jsou ve speciální misce s krmením a větracím systémem a miska je v originálním kartonovém obalu.

Dotaz: Může jim ublížit velké teplo nebo mráz při transportu?
Odpověď: Housenky jsou expedovány pouze v období březen až polovina září, kdy jsou vhodné podmínky jak pro transport, tak pro vylíhnutí a následné vypuštění do přírody.

Dotaz: Co když jsou housenky mrtvé?
Odpověď: Misku s housenkami v žádném případě po přijetí neotevírejte. Housenky musí zůstat v misce a vy pouze sledujete jejich chování. Pokud se některá z housenek nehýbe, tak ji nechte na místě. Firma Insect Lore zaručuje, že min. 60% objednaných housenek (3 z 5ti nebo 6 z 10ti) bude plně životaschopných. Více informací najdete v podmínkách záruky.

Dotaz: Co jsou ta bílá vlákna a hnědé hrudky v misce?
Odpověď: Housenky se chovají jako v přírodě. Než se dostanou do fáze před zakuklením, tak požírají připravené krmení na dně misky, produkují trus (hnědé hrudky). Dále produkují a splétají bílá vlákna. To vše je naprosto normální.

Dotaz: Jak dlouho trvá, než se housenky zakuklí?
Odpověď: Obvykle to trvá 7-10 dnů a signálem k zakuklení je zvýšený výskyt housenek pod víčkem misky. Housenka se zavěsí pod víčkem do tvaru "J" a začne fáze kuklení.

Dotaz: Co až se všechny housenky zakuklí?
Odpověď: Dle návodu otevřete misku a opatrně vyjměte kulatý papírek se zavěšenými kuklamy a pomocí sponky nebo malého háčku zavěste papírek do svislé polohy na vnitřní okraj síťky.

Dotaz: Jak dlouho trvá než se z kukly vylíhne motýl?
Odpověď: Tato fáze trvá opět 7-10 dnů a je zajímavé sledovat změny v kukle. Hlavně její tvar a barva, což je doprovodný jev probíhající proměny - metamorfóza.

Dotaz: Uvidím jak se motýl vyloupne z kukly?
Odpověď: To záleží trochu na trpělivosti a štěstí. Samotné vylíhnutí motýla z kukly trvá několik minut a může proběhnout kdykoli ve dne nebo v noci. Signálem k možnému vylíhnutí je změna barvy kukly v sytě tmavou a začnou se na povrchu kukly zvýrazňovat obrysy.

Dotaz: Proč je po vylíhnutí motýla místo od krve?
Odpověď: Při líhnutí dojde k menšímu (někdy většímu) úniku krve z těla motýla. Toto je normální a neznamená to zranění nebo to že motýl uhyne. Líhnutí je ale proces komplikovaný a může se stát, že se nezdaří, to je příroda. Pokud v této fázi motýl uhyne, pak ho pomocí ubrousku ze síťky vyjměte a vyhoďte ven do trávy.

Dotaz: Jak mám motýly krmit?
Odpověď: Dle návodu můžete motýlům dát do síťky malý kousek rozkrojeného pomeranče, jablka, melounu nebo jiného šťavnatého ovoce. Můžete také připravit motýlům nektar pomocí receptury v návodu. Do síťky můžete také dát květinu v malém květináči nebo venku natrhat čerstvé rozkvetlé kytky.

Dotaz: Co se můžu ještě vidět?
Odpověď: U motýlů je krásné sledovat jejich sosák, kterým z ovoce sosají nektar. Dále je velmi zajímavé vzít si jednoho motýla na prst a sledovat ho zblízka. Překvapující je např. jeho oční kontakt, stále máte pocit, že vás sleduje :-)

Dotaz: Kdy mám motýly vypustit ven?
Odpověď: Motýly nenechávejte dlouho v zajetí, snižujete tak jejich schopnost přežít v přírodě. Po několika dnech pozorování je vypusťte do přírody. Nemusí to však být naposledy co je vidíte, protože motýli se často vrací na místo kde se vylíhli. Pokud jim vaše zahrada nabízí dostatek nektaru, pak budou stále s vámi :-)